این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

دوچرخه ها نجیب ترین، کم خرج ترین و سر به راه ترین وسایل دنیا هستند. می توانید با آنها ورزش کنید، از آنها برای حمل و نقل استفاده کنید یا اصلاً هردو این کارها را باهم انجام دهید، اما برای بهره مند شدن از همه این مزایا به صورت یکجا باید در انتخاب دوچرخه بیشترین دقت را داشته باشید و با آگاهی کامل به سراغ دوچرخه فروشی یا فروشگاه های آنلاین بروید.

به چه دوچرخه ای نیاز دارم؟

اولین و مهمترین سوال در انتخاب و خرید دوچرخه، نوع آن می باشد. شما به هر فروشگاه دوچرخه ای که وارد شوید اولین سوالی که هر فروشنده از شما می پرسد این است که چه نوع دوچرخه ای نیاز دارید؟ پس قبل از خرید حتما هدفتان و محیط هایی که قرار است در آن دوچرخه سواری کنید را بشناسید و بعد تصمیم گیری نمایید.

همانطور که خوب می دانید مسیری که شما در آن دوچرخه سواری می کنید در انتخاب نوع دوچرخه تان بسیار تاثیر گذار است به طور مثال دوچرخه سواری در مسیرهای خاکی (پارک جنگلی و …)، غیر خاکی (سنگ فرش ، آسفالت و …) ، کوهستانی و … مستلزم دوچرخه های مناسب خود می باشد که هرکدام از آن ها دارای امکانات و ویژگی های جداگانه ای هستند.

انواع مرسوم دوچرخه ها

شهری
جاده ای و کورسی
کوهستان
هیبریدی

دوچرخه های کوهستان چه دوچرخه هایی هستند؟

میخواهیم درباره یکی از معروفترین انواع دوچرخه ها یعنی دوچرخه های کوهستان صحبت کنیم و تمامی خصوصیات آن را بررسی نماییم.

دوچرخه کوهستان نمونه ای پیشرفته تر از دوچرخه های شهری است.
۳ اجزای مهم در دوچرخه کوهستان به صورت زیر لیست بندی شده است:

دنده
دوشاخ
چرخ پهن و عاج دار

برای دوستداران جاده های غیرشهری، سنگلاخی، کوهستانی و مسیرهای شن و ماسه ای، سربالایی و سرپایینی دوچرخه های کوهستان بهترین انتخاب می باشند.
با قاطعیت می توان گفت که این دوچرخه ها در مسیرهای صعب العبور عملکرد فوق العاده ای دارند.
اگر بخواهیم به طور کلی ظاهر دوچرخه های کوهستان را بررسی کنیم، آن ها دارای فرمانی صاف ، ساختار و فریم محکم، تایرهای پهن، ترمزهای قوی با عملکردی بی نظیر در شرایط سخت و دارای سیستم تعلیق نرم برای جلوگیری و حذف تنش های وارد شده از زمین می باشند.

هنگام خرید دوچرخه کوهستان باید به چه موارد مهمی توجه کنید:

جنس فلزی که بدنه دوچرخه از آن ساخته شده است: برای خرید دوچرخه کوهستان اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید جنس بدنه مناسب است. بدنه دوچرخه ها از جنس های مختلفی ساخته می شود که رایج ترین آنها کربن و آلومینیوم می باشد.

طرح و شکل هندسی دوچرخه: معمولا دوچرخه ها با شکل و قیافه های مختلفی تولید می شوند که همگی تابع یک استاندارد نزدیک به هم هستند. طرح و شکل هندسی، مواردی هستند که هر شخص بایستی متناسب با علاقه و فرم بدن خود آن را انتخاب نماید. بنابراین در مورد آن زیاد توضیح نمی دهیم.

سایز چرخ های دوچرخه: چرخ دوچرخه ها با سایزهای متفاوتی تولید می شوند، به عنوان مثال ۲۰ اینچی یا ۲۶ اینچی که احتمالا قبلا یکی از این اندازه ها داشته اید.
یکی از استانداردترین سایزهای دوچرخه ۲۶ اینچ است که علاوه بر آن سایزهای دیگر هم وجود دارند. برای مثال دوچرخه با سایز چرخ ۲۸ و ۲۹ هم وجود دارد که انتخاب سایز چرخ بسته به سلیقه شخص می باشد به همین دلیل آن را به شما واگذار می کنیم.

اندازه لاستیک دوچرخه: در انتخاب یک دوچرخه کوهستانِ خوب، اندازه لاستیک هم خیلی مهم است. به طوری که هرچه بزرگتر باشد کنترل دوچرخه راحت تر می شود که باعث کاهش سرعت هم می شود. پس با توجه به نیاز خود سایز لاستیک دوچرخه را انتخاب نمایید.

چه نوع سیستم فنری داشته باشد: در هنگام خرید دوچرخه کوهستان نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، نوع کمک و سیستم فنر می باشد. به طوری که فرق گرانی و ارزانی دوچرخه را نوع سیستم فنر مشخص می کند.

توجه به سیستم ترمز: اگر شما هم از علاقه مندان به سرعت هستید، باید هنگام خرید دوچرخه به نوع سیستم ترمز آن توجه کنید‌. ترمز دوچرخه به دو شکل دیسکی و لقمه ای است، ترمز دیسکی بهترین نوع ترمز محسوب می شود.

سرعت دوچرخه کوهستان و راحتی آن

در نهایت در مورد دوچرخه های کوهستانی به دو مورد اشاره می کنیم:

سرعت
راحتی

معمولا دوچرخه های کوهستانی از سرعت کمتری نسبت به دوچرخه شهری برخوردارند اما این همه به کنترل بهتر دوچرخه کمک می کنند. از طرفی اورگونومی دسته ها و زین به گونه ای است که نیاز به خم شدن زیاد وجود ندارد. این ویژگی برای افرادی که از مشکلات کمر و ستون فقرات رنج می برند، بسیار مناسب و کار آمد است.

بنابراین می توان گفت که این دوچرخه ها از نظر راحتی مناسب هستند.

نکات تکمیلی در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

هنگام خرید دوچرخه کوهستان، توجه کنید که هر چه اندازه لاستیک بزرگ تر باشد، امنیت بهتری وجود خواهد داشت. معمولا تایرهای دوچرخه های کوهستانی ۲۶ اینچی هستند. در کنار این افرادی هم دیده شده اند که از لاستیک های ۲۹ اینچی استقبال کنند.

فنر بندی های جلو و عقب موجب کاهش ضربات به دوچرخه و دوچرخه سوار می شود. فنر بندی جلو مهم تر از فنر بندی عقب است که بودن این دو با هم، عالی است اما اگر هر دو فنر بندی وجود داشته باشد کمی صعود مشکل تر می شود. بنابراین بیشتر از دوچرخه هایی با فنر بندی صرفا جلو استفاده می شود.

اندازه دوچرخه باید به گونه ای باشد که وقتی کنار آن می ایستید تا زیر فاق شلوار شما باشد. باید اندازه به گونه ای باشد که وقتی روی زین می نشینید، بتوانید پای تان را به راحتی به زمین برسانید و آزادی تحرک پا بدون به هم خوردن تعادل داشته باشید.

استفاده از دوچرخه های دیگر به جای دوچرخه شهری امکان دارد؟

یکی از سوال هایی که معمولا هنگام خرید دوچرخه پرسیده می شود این است که آیا می توان با خرید دوچرخه های دیگر، از آن ها در شهر نیز استفاده کرد؟

پاسخ این سوال قطعا مثبت است. تمامی دوچرخه ها قابلیت این را دارند که شما بتوانید از آن ها درشهر استفاده کنید.

اندازه سایر دوچرخه نسبت به دوچرخه سوار

انتخاب یک دوچرخه مناسب همانند یک کت و شلوار است. شما نمی توانید یک دست کت و شلواری که 3 سایز از شما بزرگتر یا کوچکتر است را بپوشید به همان شکل هم نمی توانید دوچرخه ای که چند سایز از شما بزرگتر و یا کوچکتر است را استفاده نمایید، بنابر این باید سعی کنید دوچرخه مناسب قد خود را تهیه کنید.

دوچرخه سوار باید به گونه ای بر این وسیله قرار گیرد که بتواند کنترل خوبی روی آن داشته باشد و با زمین نیز تعامل خوبی داشته باشد.همانطور که در متن این آموزش اورده شد، باید دوچرخه تا زیر فاق دوچرخه سوار ارتفاع داشته باشد.

جدول مشخصات سایز و اندازه دوچرخه کوهستان

منابع:
آفرود بازار
دوچرخه مگ
کیمیک
گویا آی تی
فیتامین

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظر ثبت شده
قدیمیترین
جدیدترین بیشترین امتیازات
بازخورد
نمایش همه نظرات

شبکه سپید، توسعه‌دهنده امور رفاهی جامعه پزشکی و درمانی

پشتیبانی آنلاین

سلام! با کارشناس ما در تلگرام یا واتساپ چت کنید.

معمولا در کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد...

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه سپید، می باشد.

پشتیبانی آنلاین

سلام! با کارشناس ما در تلگرام یا واتساپ چت کنید.

معمولا در کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد...