این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
۱۳ حقیقت جالب که باید در مورد دانمارک بدانید.

کشور کوچک دانمارک با ۵ و نیم میلیون جمعیت در گوشه ای از اسکاندیناویِ سرد در زیر پرچم اجداد خود؛ وایکینگ ها زیست می‌کند.
اگر می خواهید بیشتر در مورد این کشوربدانید، خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

۱. نام دانمارک به احتمال بسیار زیاد به معنای سرزمین دان ها می باشد. نخستین اشاره به نام پادشاهی دانمارک نیز به سال 900 پس از میلاد بر می گردد. سرزمین دان ها در حقیقت شبه جزیره ای متشکل از 100 جزیره است که برخی از آنها قابل سکونت نیستند.

۲. در دانمارک هر ثانیه یا باران می بارد و یا برف! دانمارک به طور متوسط 171 روز با متوسط بیشتر از 0.1 میلی متر بارش در سال دارد. علاوه بر بارندگی، باد نیز پدیده ای مرسوم در دانمارک به شمار می آید. متوسط سرعت باد نیز 13 مایل در ساعت است. در طول طوفان آلن در اکتبر 2013 متوسط سرعت باد در این کشور حتی به 88 مایل در ساعت نیز رسید.

۳. پادشاهی دانمارک قدیمی ترین پادشاهی مستمر در جهان است که برای بیش از 1000 سال تداوم داشته است.

۴. آنچه که در خیابان های دانمارک بیشتر از ماشین به چشم می خورد، دوچرخه است؛ 4.2 میلیون دوچرخه در مقابل 1.8 میلیون ماشین. مردم کپنهاگ روزانه بیش از 1.13 کیلومتر با دوچرخه رکاب می زنند.

۵. دانمارک در سال 2016 در لیست شادترین کشورهای جهان رتبه اول را به خود اختصاص داد. در سال های بعدی نیز با یک پله سقوط در جایگاه دوم و سوم کشورهای شاد جهان قرار گرفت. اما این تنها دستاورد دانمارکی ها نیست. این کشور در سال 2016 عنوان کشوری با کمترین میزان فساد را نیز به خود اختصاص داد.

۶. نوبل یکی از آن چیزهاییست که دانمارکی ها به آن علاقه خاصی دارند. این کشور شاد تا سال 2013، 14 جایزه نوبل دریافت کرده است که 4 تای آن در ادبیات و 5 تای آن نیز در پزشکی و روانشناسی بوده است. این حجم از جایزه بدون شک در مقایسه با جمعیت اندک این کشور، بالاترین میزان جایزه به ازای هر نفر در جهان می باشد.

۷. اهالی اسکاندیناوی به ویژه دانمارکی ها، بیشترین مصرف کنندگان قهوه در جهان می باشند. برای مثال دانمارکی ها به طور متوسط 4 فنجان قهوه در روز می نوشند و به همین دلیل پس از سوئدی ها و فنلاندی ها در جایگاه سوم قرار می گیرند.

۸. دانمارکی‌ها شناگران ماهری هستند. تمام مردم دانمارک شنا کردن بلد هستند و درس آموزش شنا به عنوان بخشی از برنامه درسی اجباری در تمام مدارس دولتی گنجانده شده است.

۹. اگر استرالیا را قاره در نظر بگیریم، گرینلند را می توانیم بزرگ ترین جزیره جهان بدانیم. از سال 1953 این سرزمین به عنوان بخشی از قلمرو پادشاهی دانمارک شناخته می شود.

۱۰. دانمارکی ها در مسئله ازدواج سخت گیری زیادی به خرج نمی دهند! آمار طلاق در این کشور یکی از بالاترین آمارهای اروپاست. 20 درصد دانمارکی ها نیز بدون ازدواج رسمی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

۱۱. پرچم ملی دانمارک قدیمی ترین پرچم مورد استفاده در جهان توسط یک کشور است که از سال 1219 میلادی به رسمیت شناخته شده است. بر اساس افسانه های تاریخی، این پرچم در میانه نبرد قرن سیزدهم هجری از آسمان افتاده و شاه دانمارک نیز آن را قبل از برخورد به زمین گرفته است. گویی این پرچم بعدها سپاهیان دانمارک را برای پیروزی بسیج می‌کرده است.

۱۲. هیچ‌جایی در دانمارک بیش از 50 کیلومتر با دریا فاصله ندارد.

۱۳. مشهورترین نویسنده دانمارکی هانس کریستین اندرسن است که نویسنده داستان های تخیلی به شمار می آید.

منابع: factretriever.com ترجمه از قاصدک ۲۴
دیجی رو: نهال سهیلی‌فر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد
نمایش همه نظرات

شبکه سپید، توسعه‌دهنده امور رفاهی جامعه پزشکی و درمانی

پشتیبانی آنلاین

سلام! با کارشناس ما در تلگرام یا واتساپ چت کنید.

معمولا در کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد...

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شبکه سپید، می باشد.

پشتیبانی آنلاین

سلام! با کارشناس ما در تلگرام یا واتساپ چت کنید.

معمولا در کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد...